Kinheimer Rosenberg Spaetlese, Fass 98 Weingut Sliwka-Comes-Erben 1998 Mosel-Saar-Ruwer QmP Niemcy Riesling Alk: 10,00% Kolor: b Nr 14459 www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
|
Inne od Weingut Sliwka-Comes-E..: Erdener Herrenberg, Kabinett, ..
Kinheimer Hubertuslay Spaetles..
Erdener Herrenberg, Kabinett F..
Losnicher Forsterlay, Kabinett..
| star (2013-04-05) Ocena: 6 Pierwsze z degustowanych tego dnia w Enotece Polskiej dzięki Andrzejowi Różyckiemu z SarWine.pl Rieslingów. Lekko naftowe, duży kwas, nawet bardzo duży, ale to pierwsze wino było, z czasem człowiek się z nim oswoił. Proste, liniowe, smaczne, do jedzenia. Cytrynka i lekka goryczka, ale kwas żondzi. Nos mało owocowy, nafta dominuje. Impreza odbyła się pod przywódctwem Wojtka Bońkowskiego z Winicjatywy, SstarWines gościnnie;) Wojtek Bońkowski stwierdził, że wodniste, mało agresywne jak na spaetlese trocken, bo spaetlese trocken bywają ponoć potworne. Ktoś (Marcin Jagodziński i reprezentant NaszeWina.pl też tam byli) stwierdził, że to eleganckie wino jest. Delikatne, dobre, ale bez szaleństw, to pewno Wojtek Bońkowski dorzucił. Od siebie dodam, że ciało jest, może nie jak u Bardot, ale jednak, powiedzmy Scarlett Johanson, aby Deo był zadowolony;) PS. Fass 98/3 cokolwiek by to miało znaczyć, no i trocken, znaczy wytrawne, mimo, że późny zbiór. Ocena zachowawcza dość na początek. @SarWine star (2013-04-06) Śliwka śliwce nierówna, jak pisze Misior z Nasze-Wina.pl (pralinka)
Na zaproszenie Andrzeja Różyckiego z Sarwine udałem się na spotkanie z winami z Weingut Sliwka-Comes-Erben. Wina dla mniej wymagających konsumentów jest chyba najdelikatniejszą opinią, jaka krąży o nich w sieci. Odrębną kwestię stanowiło to, czy Mr. Sliwka produkował swoje wina z myślą o leżakowaniu?
Fajerwerków nie było, jednak niewypały były. Przy relatywnie niskim alkoholu 9-10% alkohol raczej nie wystawał, próżno było też szukać nut nafty, jakże lansowanych w kontekście starych i wysokich jakościowo Rieslingów.
Niewypały były dwa: jeden orzechem (utlenienie), drugi pieczarkami (grzyby) zalatywały i powiem, że jak na kilkanaście butelek 10-20 letnich to bardzo dobry statystycznie wynik! Naftę znalazłem, może nie we wszystkich, w kilku nuty jabłkowe też się pojawiały, coś jakby kosztele, bo słodyczą zabarwione, choć jak pachną kosztele nie pomnę;-)
A o tym winie tak napisał Michał Wine-Mike.
Wodniste, jak na wytrawne raczej off-dry.
Fotka innego w obiektywie Wine-Mike'a. Czekamy na relację Winicjatywy, w końcu dwóch winicjatorów aż tam było! wino14459#47376 star (2013-04-06) A propos leżakowania to źle wspominam takie praktyki w przedszkolu;-) Widać też, że jestem mało wymagającym konsumentem - dobrze wchodzą te lekkie mozelskie Rieslingi i co więcej bardzo dobrze się przechowują. Ale jak wspomniał Andrzej Różycki - kwas dobrze konserwuje. PS. Piszemy też wysoko-jakościowych, a nie wysokich jakościowo. Ale tu już by się Masłowska roześmiała, że po wytykaniu literówek, zaraz padną argumenty typu "twoja stara pierze w rzece";-) wino14459#47377 |