sstar&let (2010-03-02) Ocena: 7 Wino już powoli gaśnie, ale z jaką klasą! Nos cokolwiek utleniony z początka, w grafity w końcówce uderza. Kwasu zostało, że można by kilka nowomodnych win obdzielić, niezła cierpkawa, wiśniowa końcówka. Bardzo fajne, choć ciała nie ma, garbnik już szczątkowy, drobny, ale owoc dobry wiśniowy. Kwas je ciągle trzyma w ryzach i nie puszcza. Inne od poprzednio próbowanej flaszki, słabsza była sporo podobno. Ocena sześć/siedem. Siedem za styl! Szóstka za realną wartość... ale czy coś takiego w ogóle istnieje?
star (2012-03-16) A propos międzynarodowego charakteru niektórych Chianti to Wojtek pisze tak w komentarzu, do artykułu Chianti Eksportowe:
Używają >10% szczepów międzynarodowych: Fonterutoli, I Collazzi, Vignamaggio, Ruffino, Il Borghetto, Villa S. Andrea, Fattoria Cerbaia, Il Palagio, Tenuta di Arceno.
Używają 100% Sangiovese w podstawowym Chianti: Fontodi, Castell'in Villa, Villa Cafaggio, Riecine, Il Molino di Grace, Poggerino, Querciabella (od 2009), Castello di Selvole, Castello di Radda, San Donatino, Lornano i inni.
Styl tradycyjny: Castell'in Villa, Cacchiano, Paneretta, Isole e Olena, Palazzino, Castello di Lamole, Castello di San Sano.
Styl "międzynarodowy": Fonterutoli, Fontodi, Tolaini, Capannelle, Poggio al Sole, Terrabianca, Tenimenti Angelini, I Collazzi, Il Colombaio di Cencio, Poggio Bonelli, Candialle. (Na podstawie tegorocznej degustacji w ciemno).
Nie wiem na ile to wiarygodne, widzę, że Antinorich nie ma nigdzie;-) Znaczy tytułowej Villi Antinori, ale zdaje się, że zmienili udział Sangiovese, zmniejszając go chyba kosztem bordoskich odmian. A propos samego artykułu, to lepsze komentarze niźli artykuł, coraz częstsze to zjawisko na WI. wino4623#39288
gp (2012-03-16) Pobieżnie przeczytałem ten "artykuł". Powstrzymam się od komentarza pisemnego. W zamian dwie tubki z których pierwsza oddaje mój stan, zaś druga nieźle chyba oddaje stan autora owego tekstu:
deo (2012-03-16) Villa Antinori to od pewnego czasu nie Chianti. Teraz to chyba supertoskan :-) wino4623#39297
star (2012-03-16) Do tego, to coraz lepszy supertoskan za oceanem na 90 PP, ale oni pewno Chianti nie rozumieją, a toskany i do tego super to jakoś im łatwiej ogarnąć temat. W 2008 roczniku tak w kadziach mieszali tego supertoskana: 2008, GRAPES: 55% Sangiovese, 25% Cabernet Sauvignon, 15% Merlot e 5% Syrah. Wg strony producenta. Robią też Villa Antinori bianco, próbował ktoś? wino4623#39299
star (2012-03-17) Dyskusja na WI skończyła się w stylu nie chce mi się z tobą gadać, Wojtkowi nie starczyło cierpliwości mimo dobrych chęci, jak bywało już u niego na blogu, że zacytuję: Może też przegapiłeś odpowiedź na swoje ostatnie pytanie, jakiej udzieliłem już wczoraj: "Styl tradycyjny: Castell'in Villa, Cacchiano, Paneretta, Isole e Olena, Palazzino, Castello di Lamole, Castello di San Sano". Z długoletniej sympatii nie będę pytał o definicję Twoich kategorii "lekkie", "cięższe", "bylejakie", "supertoskańskie", bo już chyba wszyscy są zmęczeni tą dyskusją. Ja na pewno. Kategorie zaproponowane przez Cerretalto. wino4623#39328
willycoyote (2012-03-17) Villa Antinori nie jest juz Chianti Classico ale IGT Toscana. To koniec jego chlubnej historii, podobno do Santa Cristina. Antinori posiada dzis zbyt duzo winnic uprawianych merlotem (dzieki zlym radom Cotarelly) a nie wie co z tymi zrobic, musi klejnoty jego rodziny zepsuc. Koledzy wiedza, ze w Krakowie ostatnio nie udalo mi sie pic nawet caly kieliszek Villy Antinori IGT. Mam w pamieci, niestety, jego dobre aromaty i smaki jako Chianti a nie moge zastapic je z nowoczesnymi, kiepskimi, merlotowymi. Tak jak w przypadku Santa Cristina, dla mnie koniec z tym winem. wino4623#39333