Logo SstarWines Jak czytac etykiete Chile
Volcanic Hill Diamond Creek 1994
California AVA
USA
Cabernet Sauvignon
Cena: 500
Alk: 12,50%
Kolor: cz
Nr 14517
www
Legenda (ocena):
8 - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
7 - bardzo dobre, wino z dużą klasą
6 - dobre, interesujące
5 - całkiem niezłe, przyzwoite
4 - słabe
Brak gwiazdki
3 - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami

Inne od Diamond Creek:

marek (2013-05-06) Ocena: 7
Kolor czarny z rubinową obwódką, nieprzeźroczysty, w bukiecie: wiśnie, czerwona porzeczka, skóra i tytoń, bardzo podobny do win bordoskich ale nie ma charakterystycznej dla wielu z nich "ziemistości". W smaku wysoka kwasowość, średnia budowa, niezbyt duży ekstrakt , tanina mięciutka, super równowaga, alkohol tylko lekko wyczuwalny, wysoki wskaźnik "potoczystości" ;-) Nie ma tutaj charakterystycznej dla win kalifornijskich, zdaniem niektórych naszych degustatorów "dżemowatości". Wino raczej do picia z jedzeniem niż solo, w pełni dojrzałe bo nie widzę możliwości aby mogło stać się lepsze. Ocena ogólna 92 pkt. @import własny

star (2013-05-07)
Temat był wałkowany na Forum Wino, także tutaj. To, że coś przyszło nie znaczy, że było to na legalu, chyba? Wydaje się, że nie ma ograniczeń, jakiejś ilości krytycznej, ale mogę się mylić. W każdym razie zapodaję egzotyki trochę (pralinka) rodem z USA.
wino14517#47651

star (2013-05-09)
Uderz w stół. A Winersch (pralinka) w temacie się odezwie. Tak na marginesie nie ma w Polsce zakazu sprzedazy wina przez internet, choć PARPA bardzo by chciała taką regulacje wprowadzić. Z tego co kojarzę jedynie strona musi mieć bramkę dla uwiarygodnienia wieku oraz sklep stacjonarny, ale to o handlu winami przez internet w Polsce. Z zagranicy sprowadzając wina chyba trzeba by cło opłacić, co nie jest aż takie proste, bo wino chyba by musiało do takiego urzędu trafić... czy coś pomieszałem?

wino14517#47668

marek (2013-05-09)
@sstar
kupując wino w innym kraju EU jakie znowu "cło" chcesz płacić? o co ci chodzi??? obudź się, bo od 2004 roku jesteśmy w jednym obszarze celnym. Nawet podwójnego VAT nie wolno płacić i jak zapłacisz w jednym kraju to nie możesz być obciązony dodatkowym VAT w drugim kraju EU. Jedyne co można w Polsce dodatkowo zapłacic to akcyza tylko ile ona wyniesie w przypadku 2-3 butelek?

wino14517#47676

star (2013-05-09)
Ja tam się nie znam, ale tu coś piszą o karze skarbowej (pralinka) może więc ktoś (Temi?) przeczyta to ze zrozumieniem i spuentuje krótko zrozumiale dla laika?

Zakup wysyłkowy wina spoza terenu RP przez osobę fizyczną (nie prowadzącą działalności gospodarczej polegającej na imporcie i nie będącą zarejestrowanym handlowcem) i dostawą na obszar celny RP jest nielegalny. Wynika to z wielu przepisów, ale najpoważniejsze zagrożenie karą wynika z ustawy z 24 lipca 1999 (wraz z licznymi rozporządzeniami Ministra Finansów precyzującymi, ostatnia ważna zmiana z 24 lutego 2009) która obejmuje wyroby winiarskie szczególnym nadzorem podatkowym.

O wysokości kary jaką zagrożony jest kupujący wino (bez spełnienia wymogów akcyzowych i VAT-owskich oraz posiadania wymaganych uprawnień dla nabycia wewnątrzwspólnotowego takich wyrobów) spoza obszaru celnego RP, mówi ustawa z dnia 10 września 1999 r. "Kodeks karny skarbowy" w artykule 63 § 1.

W zależności od wysokości należnego podatku może to być kara grzywny do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności do lat 2, albo obie te kary łącznie. (Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie orzekania w pierwszej instancji ani też przekraczać jej czterystukrotności jeśli ukarany zarabia nawet więcej niż czterystukrotność najniższego wynagrodzenia).

Dalsze artykuły precyzują zagrożenia karą jaka grozi na przykład osobie/firmie pomagającej/dostarczającej wyroby zabronione. W wypadku zakupu wina bez chociażby znaków akcyzy firma kurierska działająca na obszarze celnym RP staje się podmiotem pomagającym w przestępstwie przeciwko ustawie karnej skarbowej.

Jeśli jednak nie ma najmniejszego problemu w wykazaniu złamania przepisów ustawy w wypadku kupującego wino nielegalnie, spoza terenu RP (płatności kartą, przelewy, dokumenty przewozowe, itp), tak w wypadku pomocnictwa firmy kurierskiej nie jest już to takie proste jeśli wysyłający załączył do przesyłki fałszywe dokumenty przewozowe (nie informujące w sposób jednoznaczny że przesyłką jest towar objęty szczególnym nadzorem podatkowym). Do takiej informacji zobowiązuje prawodawstwo wspólnotowe (nagminnie łamane).

wino14517#47678

star (2013-05-09)
Chyba masz rację, że o akcyzę chodzi, a kto ją nalepia na flaszki? Rozumiem, że muszą gdzieś te butelki trafić i swoje odczekać? A do tego chyba nie każda osoba cywilna może oakcyzować te buteli, czy się mylę?
wino14517#47679

star (2013-05-09)
Jeszcze fragment z cytowanego wątku:

To co cytujesz w kwestii akcyzy jest oczywiście prawdą, tyle że z już wcześniej wspomnianych przeze mnie względów nie ma sensu rozważać sprawy opłacenia akcyzy ponieważ nie ma po prostu takiej możliwości z powodów wynikających ze szczególnego nadzoru podatkowego. Bowiem: by mogło dojść do sytuacji uiszczania podatku akcyzowego przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej w kraju przeznaczenia, musiałby to być towar którego sprowadzenie na teren RP jest możliwe po uiszczeniu VAT w kraju pochodzenia. W wypadku towaru objętego szczególnym nadzorem podatkowym (a takim jest wino na terenie RP i tak stanowi prawo krajowe honorowane przez prawo wspólnotowe) odbiorca musiałby być płatnikiem VAT by w ogóle móc myśleć o opłaceniu akcyzy, a dostawca sprzedać mu towar w cenie netto. Prawo jest tak sformułowane, że osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, nie będąca zarejestrowanym handlowcem wewnątrzwspólnotowym i nie będąca płatnikiem VAT nie ma możliwości legalnego nabycia "na odległość" żadnego towaru objętego szczególnym nadzorem podatkowym. Dlatego każde inne rozważania są zbędne dla oceny prawnej czynu: każdy nabywający "prywatnie" wino na odległość z dostawą na teren RP spoza terenu RP (obojętnie czy UE, czy spoza UE) robi to nielegalnie i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej co najmniej z kilkunastu paragrafów różnych ustaw.

wino14517#47680

marek (2013-05-09)
@sstar
ja kilka lat temu jak kupowałem przez internet, już po wejściu do EU, to przyszła do mnie normalna paczka, nie pamietam czy to była Poczta czy Pocztex ( może to to samo?) Ale były to z reguły po 2 butelki, jakoś z tego czasu pamiętam że ktoś (jakiś urzędnik?) mi powiedział że do 2 litrów jest zupełnie bez akcyzy, ale to było parę lat temu i mogę źle pamiętać.

wino14517#47681

star (2013-05-09)
Nie do końca o samą akcyzę widać chodzi. O produkt pod specjalnym nadzorem podatkowym, co powoduje, że osoba fizyczna nie da rady sprowadzić wina z zagranicy na legalu. Trzeba przeczytać cały cytowany wątek z Forum Wino. Niestety zapomniałem o co w nim chodziło, więc sorry za dezinformację, zacytuję jeszcze fragment GTW, który widać, że wie co mówi.


Tłumaczyłem już wcześniej że cały czas pomijasz kwestię która powoduje że niezależnie od akcyzy (o jakiej mowa jest w sprawie Joustry) do Polski nie da się legalnie sprowadzić wina w taki sposób jaki robią to zagraniczne sklepy i ich polscy odbiorcy. Przyczyna jest inna niż ta do której się cały czas próbujesz odnosić. Żeby przywołaną przez Ciebie sytuację Joustry można traktować jako model obowiązujący w RP, wino nie mogłoby być towarem pod szczególnym nadzorem podatkowym (TpSNP). Z takiego stanu prawnego wynika swoisty paradoks powodujący że nie ma żadnej legalnej formy wysyłkowego zakupu wina spoza granic RP przez osobę prywatną.

Celowo nieco upraszczając:

- Wysyłający towar TpNSP zgodnie z polskim prawem musi przyjąć zapłatę bez podatku VAT, a odbiorca ten VAT uiścić w RP na podstawie dokumentów towarzyszących. Nie jest to możliwe dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Regulują to przepisy krajowe i dlatego są kraje pomiędzy którymi takie prywatne nabycia wewnątrzwspólnotowe z opłaceniem VAT w kraju dostawcy są dla wina możliwe, a w innych nie (na przykład Wielka Brytania ma podobne rozwiązania prawne w tej kwestii jak RP). Najprościej mówiąc, gdyby wino nie było TpNSP to kupowało by się je tak samo jak na przykład opony z internetowego sklepu w Niemczech, a w kwestii podatku akcyzowego można by podjąć rozważania podobne do sprawy Joustry.
- Już sam powyższy fakt wyklucza całkowicie możliwość zakupu "na odległość" jakiegokolwiek towaru TpNSP przez osobę prywatną (co zresztą jest ustawowym celem powstania tej kategorii produktów), a w związku z tym sprawa opłacenia akcyzy (vide spr. Joustry) jest nieistotna, lub ewentualnie istotna jako naruszenie kolejnych paragrafów.
- Jakby tego było mało, to choć wydaje się to anachronizmem i podatkiem całkowicie niezgodnym z tendencjami w kształtowaniu nowoczesnego prawa fiskalnego, dochodzi jeszcze sprawa opłat (pomijam niemożliwość uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu dla podmiotu spoza RP) odprowadzanych na rzecz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynikających z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i będącej procentowo wyrażoną kwotą naliczaną od całkowitej ceny detalicznej każdej ilości napoju alkoholowego sprzedanego odbiorcy w RP (niezależnie czy prywatnemu czy instytucjonalnemu).

wino14517#47682

star (2013-06-14)
Nie wiem o co kaman, ale na WI taki wpis jak na załączonym obrazku można znaleźć. Czysta forma;-) A tymczasem na SW głosujemy na wino maja (pralinka) zapraszam!
wino14517#48024

marek (2014-05-25) Ocena: 7
Otworzyłem drugą butelkę, jeszcze lepsza tak na 94 pkt czyli 7+, do oceny 8 brakowało tylko większej intensywności w zapachu i większej koncentracji smaku.
Fantastyczna równowaga, idealna kwasowość, średni ekstrakt, czarna porzeczka , smoła i tytoń. Wchodziło jak woda po przebiegnięciu maratonu ;-)
Perfekcyjnie dojrzałe wino, nic nie wystaje, nic nie drapie, lekko wytrawna końcówka, na mój gust gdybym przyniósł na degustacje Bordeaux nikt z was by w ciemno nie zgadł że to Kalifornia. Jak to mówią "Francja elegancja", obecnie wina kalifornijskie stawiam na równi z Bordeaux co parę lat temu było nie do pomyślenia. Jak ktoś lubi Cabernet Sauvignon lub wina na bazie tego szczepu to Kalifornia jest obowiązkowym tematem. Szczególnie do mięsa a grilla ;-)

wino14517#50424

marek (2014-05-25)
Kolor czarny jak smoła...
wino14517#50425

marek (2014-05-25)
Etykieta...
wino14517#50426

star (2019-08-24)
USA wprowadza cła na francuskie wina:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/spor-o-cla-na-francuskie-wina-tusk-odpowiada/x29ghks
Dziś w knajpie Chdp droższe 2x od Barolo. Jakość pewno podobna.

wino14517#530281

temi (2019-08-25)
Super! Jak się rynek amerykański na nie zamknie, to może u nas potanieją... ;-)
wino14517#530282