Note

Bouchard 1997
Chateauneuf du Pape AOC
Francja
Grenache i reszta
Alk: 13,00%
Kolor: cz
Ocena: 8
Nr 6292
www

rurale (2008-11-21)
Dekadê wcze¶niej ni¿ merlot opisany przez stara pojawi³ siê ten w³a¶nie egzemplarz chateauneuf od tego samego producenta. Wiele lat pó¼niej w historii tej butelki pojawi³em siê równie¿ ja, kupuj±c j± od pewnego hochsztaplera na po³udniu Warszawy. Poniewa¿ wierzy³em wówczas naiwnie, ¿e im wino starsze tym lepsze, to da³em siê nabraæ i zosta³em w³a¶cicielem tej flaszki, przekonany o jej wyj±tkowo¶ci. Wierzy³em. Zosta³o ze mn±. Wiele wycierpia³o. I za to je ceniê. Le¿a³o w szafie, pod ³ó¿kiem, wreszcie w piwnicy w bloku. Choæ producent niezbyt precyzyjnie okre¶la czas starzenia tego wina na 5-10 lat, u mnie trwa³o a¿ 11. I wytrwa³o. Dlatego, choæ z pozoru ¶mieszne, wydaje siê zupe³nie niesamowite.

star (2014-08-03)
Gdzie s± korki? Tam (pralinka) gdzie bramki!
wino6292#50721

star (2014-05-03)
Æwiczy³ wymowê, wk³adaj±c do ust korek od wina... (pralinka) ciekawe zastosowanie korka, nigdy bym na to nie wpad³.
wino6292#50303

peyotl (2012-11-11)
W³a¶nie pow±cha³em korek, lekko pachnia³ tektur±. Wino by³o lekko korkowe, od biedy da³o siê piæ, ale smak korkowato¶ci by³ wyra¼nie obecny. Otworzy³em inny rocznik, pow±cha³em korek. Pachnia³ owocem. Wino jest dobre, nie ma tamtego absmaku.
Nie wiem czy to czego¶ dowodzi. I nie mogê powiedzieæ, co to za wino...

wino6292#45275

star (2012-11-10)
W Ma³kowie (pralinka) na korkowo.
wino6292#45260

star (2012-08-19)
Bissinger z Lidla. Ujdzie.
wino6292#43366

star (2012-04-30)
Korek. Importer serwuje wina (nie tylko korkowe, co wiêcej bez korkowego) w Siedlisku, gdzie Marek Bieñczyk wyrusza w antypodró¿. Spotyka filozofa Deissa, perfekcjonistê Humbrechta, czy artystê Kreydenweissa, wszystko z Alzacji, wszystko gdzie¶ w Gliwicach... ja wyruszy³em równie¿ na koniec ¶wiata, choæ turystycznie jakby bardziej by³em dostosowany, czeska le¶niczówka Jedlinki, tu¿ za granic±, niedaleko prze³êczy Okraj, co miêdzy górami zagubiona. Niedaleko ¦nie¿ka... choæ nie królewna, to by³o bajkowo. Korkowo.pl i terroirystycznie, znaczy siedliskowo, a mo¿e sielsko nawet. A z winami Zind-Humbrechta niektórzy k³opot maj±, w Winach i Specja³ach wol± tañsze Kuentza, bez domys³ów. Mi jedno smakowa³o, a Pinot Gris Zind-Humbrechta nie do koñca zrozumia³em, co innego Kreydenweissa, z kolei Deiss te¿ raczej dla wtajemniczonych, szepcze swoj± opowie¶æ. Ceny niestety win od tuzów z Alzacji do¶æ wysokie. I tak koñczy siê sielsko¶æ-czarodziejsko¶æ siedliska, a zaczyna proza ¶lunzkiego ¿ywota.
wino6292#40609

star (2012-04-30)
W korkowym ¶wiecie... ale jazda! @Le¶nczówka Jedlinki


wino6292#40605

wein-r (2011-12-30)
To jest fajne. :-) Z fejsbuka. Autor, choæ mi nieznany, ma cokolwiek znajome nazwisko.


" Kiedy¶, pracuj±c jeszcze w Krakowskiej Winiarni Klimaty Po³udnia, obs³ugiwa³em starszego W³ocha, który zamówi³ butelkê BAROLO 1997 PORTA ROSSA. Kiedy skoñczy³em ju¿ prezentowaæ mu wybran± butelkê wdali¶my siê w mi³± pogawêdkê. Okaza³o siê, ...¿e brat owego Pana pracowa³ w fabryce korków do Barolo; Jego zdaniem DOBRE Barolo rozpoznaæ mo¿na w³a¶nie po korku - pamiêtam jak dzi¶ kiedy mówi³: "...we w³a¶ciwej butelce Barolo korek powinien byæ taki (tu rozszerzy³ dwa palce na ok.8cm)". Nigdy nie pi³em Barolo z takim korkiem, ale pamiêtam ¿e Porta Rosa 1997 powala³o... Szkoda, ¿e na co dzieñ nie mo¿na pozwoliæ sobie na butelkê w tej cenie! "

wino6292#37295

star (2011-10-29)
9mm! To nie korek, to pocisk:-)
wino6292#35226

cerretalto (2011-09-12)
Knajpa na po³udniu W³och, dobre wina, dobre ¿arcie. Zamówili¶my butelkê czerwonego wytrawnego, wsadzili¶my na chwilê do lodu, w koñcu kelner otworzy³ i nala³. Nie bardzo byli¶my pewni czy jest dobre. Kelner wezwa³ bardziej do¶wiadczonego kolegê, który te¿ nie by³ pewny czy nie jest korkowe i po minucie zacz±³ szukaæ korka a potem siê nawet nieco awanturowaæ na kolegê. Okaza³o siê ¿e zosta³ gdzie¶ wyniesiony (ehh ten brak celebry :)), ale wróci³ i zosta³ bardzo starannie obw±chany po czym oznajmiono nam, ¿e wino na pewno jest dobre. I by³o wspania³e ju¿ po paru chwilach w dekanterze :)
wino6292#33558

gp (2011-08-11)
Redaktora AD ceniê za rzetelne podej¶cie do pracy i wiedzê, ale niestety jak siê wdepnie... itd. Zupe³nie mnie za³ama³ ostatnio kiedy jako argument za pisaniem i mówieniem o winie w sposób grafomañsko-bufoñskim i be³kotliwym poda³ fakt ¿e wino jest drogie. ¯e niby o soku z aronii to nie ma sensu pierdololo uprawiaæ bo tani, a o winie tak, bo dro¿sze. Co ciekawe, staje to w jawnej sprzeczno¶ci z lini± programow± redakcji MW która panele degustacyjne wody traktuje ju¿ jako oczywisto¶æ.

Intensywne zapachy owocowe na korku mocno nasi±kniêtym potrafi± zamaskowaæ delikatne TCA. Dlatego lepiej bok korka.

wino6292#32230

cerretalto (2011-08-11)
@gp: to ciekawe co mówisz w kwestii w±chania boków korka a nie spodu, ale w±chaj±c spód zapewne w±chasz jako¶ te¿ i boki :). Moje do¶wiadczenia zwi±zane s± g³ównie z tym, ¿e je¶li spód korka pachnie owocowo, to na bank wino jest ok, bo korek gromadzi jaki¶ ekstrat samego wina i dlatego ³atwiej wykryæ wady. Ale klucz jest nie w wyw±chiwaniu ale w pierwszym "przelotnym" wra¿eniu. Przynajmniej takie s± moje skromne do¶wiadczenia.

Co do koloru to mo¿e masz racjê - moje do¶wiadczenia s± tu bardzo fragmentaryczne, ale w przypadku starszych win jako¶ siê to czasem sprawdza³o.

Ogólnie masz chyba nieco zbyt pesymistyczne podej¶cie do podej¶cia Redaktora Andrzeja :)

Ale i tak jeste¶ jednym z nielicznych u nas, którzy potwierdzaj±, ¿e ewidentnie warto w±chaæ korek :).

wino6292#32222

gp (2011-08-09)
Dopiero doczyta³em komentarze Redaktora Andrzeja i jestem mooocno zdziwiony. Czy ja dobrze zrozumia³em: na panelach MW degustuje siê wina mimo ¿e ich korki ¶mierdz± ewidentnie TCA? Je¶li tak, to #ojapierdolê. Przecie¿ je¶li s± to degustacje w ciemno, to nawet je¶li kto¶ z degustuj±cych zna dobrze to wadliwe wino w wersji bez wady to nie ma jak tego stwierdziæ. Oczywi¶cie piszê o winach z poziomem TCA który jest wyczuwalny na korku, ale ju¿ nie zawsze w winie, a które jednak s± ewidentnie inne (zwykle du¿o gorsze) ni¿ butelki tego samego wina bez TCA.

Byæ mo¿e odkry³em w³a¶nie dlaczego jakie¶ 10% opisów win w MW sprawia wra¿enie ¿e kto¶ podmieni³ notki albo nala³ innego wina ni¿ na etykiecie. Do tej pory k³ad³em to na karb edytorskich pomy³ek (co¶ jak fotki Mozeli i Szampanii, wiecie, rozumiecie), ale teraz po przeczytaniu tych wyznañ Redaktora AD mam wreszcie ca³kiem sensowne wyja¶nienie.

wino6292#32092

gp (2011-08-09)
@"Podzielam opiniê Cerretalto co do w±chania korka i TCA."

Zaznaczam ¿e nie mam ¿adnych dowodów poza anegdotycznymi. Na podstawie blisko 25 lat do¶wiadczeñ stwierdzam: nie ma najmniejszego sensu w±chaæ korka od strony która jest zamoczona w winie. Bardzo du¿y sens ma w±chanie bocznej ¶cianki korka, zw³aszcza je¶li nie jest przesi±kniêta (co potwierdzi³o mi bardzo wielu producentów i zawodowych degustatorów). TCA wyczute na boku korka ¶wiadczy ¿e w winie na 100% jest te¿ TCA i nawet je¶li nie czujemy go w winie, to musimy sobie zdawaæ ¿e pijemy wino "strzelone" i nie ma sensu wyci±gaæ wniosków na temat poprawnych butelek tego samego wina. Co do innych wad wina ni¿ zawarto¶æ TCA w±chanie korka sensu nie ma wed³ug mnie. To ¿e istnieje niewielki odsetek butelek korkowych których wada nie ma ¼ród³a w korku ska¿onym TCA, nie powoduje w najmniejszym stopniu ¿e pow±chanie korka traci sens. Po prostu te parê procent w¶ród korkowych wykryjemy dopiero w kieliszku.

PS. Teoria "kolor korka a TCA" wydaje mi siê ca³kowicie b³êdna.

wino6292#32091


Wina Bouchard:
Grand Vin de Bourgogne 2011 Ch..
Beaujolais Noveau 2008 Beaujola..
1er cru Vaillons 2007 Chablis C..
2007 Oc Merlot
2006 Rully Chardonnay
1997 Chateauneuf du Pape Grena..
Bourgogne Pinot Noir
Bourgogne Pinot Noir
Bourgogne Pinot Noir
Cremant Bourgogne Chardonnay, ..