Note

Sfursat Nino Negri 2000
Valtellina DOC
W³ochy
Chiavennasca (Nebbiolo)
Cena: 70
Alk: 14,50%
Kolor: cz
Ocena: 6
Nr 14300
www

cerretalto (2013-01-20)
My¶la³em, ¿e bêdzie nie¿ywe, ale nie by³o tak ¼le - w miarê poprawne, dobre usta, leciutki, ale naprawdê leciutki kapu¶niaczek, który wystêpowa³ równie¿ w okolicach 2006 a którego nie spotka³em jeszcze w 5 stelle. No i wyra¼ne cechy suszonych owoców. Kupione kiedy¶, w pewnym kantorku, który zmieni³ siê z czasem w wiêksz± dzia³alno¶æ. 3.7/5, tutejsze prawie 6.

Na marginesie: S³awek Chrzczonowicz uzupe³ni³ swój dosyæ "nie¶mia³y" artyku³ o wadach. Brakuje mi tylko informacji o tym co g³ównie powoduje efekty zgagopodobne, ale sam siê potrafiê domy¶liæ, ¿e to jednak ocet lub pochodne :). Byæ mo¿e ocet czy brett dodaj± winu jakie¶ z³o¿ono¶ci, ale coraz bardziej lubiê wina czyste. Z brettem tak mam, ¿e w niektórych (w niektórych!) winach nie przeszkadza specjalnie, ale to jest coraz rzadsze wiêc s±dzê, ¿e nied³ugo bêdzie mi przeszkadzaæ zawsze. Ocet czy brett to niestety wada, byæ mo¿e wynikaj±ca z braku higieny. Byæ mo¿e - bo ocet chyba tak dobrze konserwuje, ¿e czasem chyba móg³by byæ u¿yty celowo :).

star (2013-01-20)
A nie alkohol? Serio pytam. Te w których jest wy¿szy, ew. szybciej dzia³a. Ew. gaz, czy jego resztki?
wino14300#46453

cerretalto (2013-01-20)
Pytasz o zgagê? Nie bada³em, ale raczej to nie alkohol - efekty zgagopodobne (pieczenie w prze³yku itp) pojawiaj± mi siê tylko przy niektórych winach. I z nich przewa¿nie wy³azi z czasem co¶ octowatego.
wino14300#46455

star (2013-01-21)
Problem sygnalizowa³ te¿ S³awek Chrzczonowicz i Starlet. S³awek nawet dzieli wina na te co nie piek± w prze³yku, czy ¿o³±dku i te pozosta³e, dobre. Bia³e mog± piec w prze³yk? Bo z tego co pamiêtam, to Starlet du¿o rzadziej, a mo¿e i wcale nie narzeka³a na ten problem w przypadku bia³ych, zwykle mniej alkoholowych;-)
wino14300#46457

cerretalto (2013-01-21)
Nigdy alkohol nie powodowa³ u mnie takich efektów typu pieczenie w prze³yku od razu po kieliszku czy dwóch. Oczywi¶cie jak siê wypije du¿o wiêcej, to po paru-parunastu godzinach jakie¶ inhibitory pompy protonowej mog± byæ czasem przydatne :). Ale chyba wszystko jedno czy by³y to 2 butelki 12% czy 1.5 butelki 16% :).

Nie wiem czy bia³e mog± paliæ czy nie - nie przypominam sobie takiego, ale niektórych boli g³owa nastêpnego dnia po niewielkich ilo¶ciach niektórych. Czyli pewnie jak±¶ chemiê niektórzy dodaj±. Zw³aszcza je¶li transport d³ugi.

Te czerwone, które mnie zapiek³y to rzadko dro¿sze, choæ takie te¿ siê zdarzaj±, zw³aszcza starsze - w koñcu ocet winny z czego¶ tam pochodzi. Oczywi¶cie jest sporo orygina³ów, którzy ceni± VA czy inne eufemizmy, ale gdyby ludzie lubili ocet czy hermol w winie, to sami by sobie dodawali. Miêso solimy wg w³asnego gustu, no chyba ¿e kucharz by³ zakochany :).

wino14300#46471

star (2013-01-21)
Ad rem o zerach i jedynkach oraz o lotnej kwasowo¶ci w winach Movii i Musarze, na WI (pralinka) g³os S³awka wo³aj±cego na puszczy: Z t± lotn± kwasowo¶ci±, to u¿y³e¶ niestety skrótu my¶lowego, który stosuje wielu fanów biodynamiki, czy tak zwanych metod naturalnych, a maj±cych oswoiæ czytelnika z ewidentn± wad± wina jak± jest lotna kwasowo¶æ. To przypomnê, ¿e lotna kwasowo¶æ to po prostu ocet, w towarzystwie innych kwasów o krótszych (jak kwas mrówkowy), b±d¼ d³u¿szych (jak mas³owy) ³añcuchach, powstaj±cych w wyniku zainfekowania wina podczas winifikacji bakteriami kwasu octowego. Swiadczy to po prostu o braku higieny, a nie wyrafinowanych biodynamicznych metodach. I nie pachnie to niestety ¿ywic± sosnow± tylko octem, zje³cza³ym mas³em i bardzo czêsto octanem etylu, powstaj±cym w wyniku reakcji kwasu octowego z alkoholem. Osobiscie lubiê wina bio i biodynamiczne, jestem fanem wielu winiarzy, ktorych znam i ceniê, stosuj±cych takie metody, natomiast jestem przeciwny przypisywaniu wad wina, celowym zamierzeniom winiarzy. Oksydacja, czyli utlenienie, rzeczywi¶cie mo¿e daæ te dodatkowe, ekscytujace, bogate nuty winom, ale wla¶nie przy braku higieny, czêsto koñczy sie nadmiern± lotn± kwasowo¶ci± czyli octem. Fani VA maj± swoj± racjê, ¿e mimo niej, niektórym udaje siê niez³e wina zrobiæ, ale wg mnie to mimo, a nie dziêki i wspominanie o niej jako o nieroz³±cznym elemencie wielkiego wina raczej wzrusza;-)
wino14300#46472

star (2013-01-21)
Czekamy z utêsknieniem na najnowszy numer Magazynu Wino, w którym dowiemy siê nieco wiêcej o VA, czyli Volotile Acidity, z polska o lotnej kwasowo¶ci. Monty argumentuje w przytoczonym powy¿ej w±tku za lotn±. Trudno mi sobie wyobraziæ Musara bez lotnej, bo to dodaje mu w pewien sposób szyku i g³êbi. Podobnie jest z winami Dettoriego czy Robinota. Z lotn± kwasowo¶ci± jest wg mnie jak z lotn± asekuracj±, zdarza siê, ale lepiej jej unikaæ;-)

Na winie Dettoriego nie pozna³ siê Rurale (pralinka) jak widaæ;-) Gigantyczna kontrowersja. Mnie przerasta. Widaæ nie mam tak otwartego umys³u, jak mi siê dot±d wydawa³o:) Albo ono takie jest, albo pi³em co¶ co jest kompletnie popsute. Po prostu ros³o w ustach. Masa jakiego¶ kleju, lakieru, no i ten przera¿aj±cy alkohol. Walczy³em z nim tydzieñ. Wietrzy³em, ch³odzi³em, przeczyta³em krymina³ Tokarczuk:) I nic. Kupione na lotnisku w Cagliari. W Polsce ma Salute za 125 z³. Dla upartych poszukiwaczy dziwactw. Dla mnie raczej nie... Manifest brzmi tak. Non filtrato, non chiarificato, non barricato. Krzycz± i wznosz± barykady. Ludzie z Badde Nigolosu.
wino14300#46473

star (2013-01-21)
O Robinocie wspomina³ Kuba Janicki (pralinka) wp³yw Josepha di Blasi, nie powiem, ¿e zgubny;-) A Musar kontrowersje budzi³ i na SW (pralinka) jak widaæ w zapralinkowanym odno¶niku.
wino14300#46474


Wina Nino Negri:
Wino na grilla, Fracia, Superi..
Sassella 2005 Valtellina Superi..
Sfursat 2004 Sforzato di Valtel..
Sfursat 2002 Sforzato di Valte..
Sfursat 2000 Valtellina Chiave..