Jak nie my to co? To Margaux!

Przyznam, że przygodę z winami z apelacji Margaux zacząłem od wysokiego C, a w zasadzie to M, choć i P mogłoby wydawać się zasadne, a mianowicie od drugiego wina Chateau Margaux, czyli Pavillon Rouge 1999, który dał nam przedsmak nieba, pokazał delikatność, finezję i siłę zarazem godną tej apelacji, w czasach gdy w Belgii jeszcze za 30E był do kupienia. Później już różnie bywało i takie Relais de Durfort Vivens 2000 pokazało, że wina z tejże apelacji mogą być bardziej nowoczesne, cieliste i garbnikowe, w młodości zatracające swoją, charakterystyczną dla apelacji, lekkość i zwiewność, ale może to akurat taki nietypowy, słoneczny rocznik był? Wielokrotnie wracałem przy różnych okazjach do win z apelacji Margaux, co widać, słychać i czuć na SW http://www.sstarwines.pl/rejon_Margaux choćby do nieznanego szerzej, a powracającego do mnie jak bumerang, dzięki wizytom w paryskiej Grains Nobles, klasyka z Chateau Bel Air Marquis d'Aligre, którego dedykuję Markizowi de Coś tam Cokolwiek, w skrócie MdCC. Markiza pewno spotkam jutro, w czwartek, o 19:00 w Bziku Kulinarnym, gdzie wszystkich gorąco zapraszam na degustację win z Bordeaux, trzeba tylko samemu też jakąś zacną flaszkę przytargać, aby pić co było;-)

10659.JPG

Prześledźmy może więc losy zamków z Margaux, jak to na SW bywało, wg klucza z 1855 klasyfikacji, jako rzecze Wiki.

First growth
Château Margaux - cóż rzec, o winach rzeźbionych przez Pontaillera można tylko marzyć, zaś pić ich drugie wino i się zachwycać, jak Marek Bieńczyk pierwszym, a i to tylko od święta
Pavillon Rouge
1999 http://www.sstarwines.pl/wino1330
2004 http://www.sstarwines.pl/wino13587
13587.JPG
Chateau Margaux
2003 http://www.sstarwines.pl/wino9251
2009 http://www.sstarwines.pl/wino9249

Kolejne cru wymieniałem już tutaj http://www.sstarwines.pl/drupal-6.10/node/775 więc się nie będę powtarzał, polecam lekturę, a tutaj proponuję przejść na koniec poniższej listy, bo jest kilka nienotowanych w 1855 zamków i na nich skupię swoją uwagę, co niniejszym polecam, bo Chińczycy trzymają się mocno!

Second growths

Château Rauzan-Ségla

Château Rauzan-Gassies

Château Durfort-Vivens

Château Lascombes

Château Brane-Cantenac

Third growths

Château Kirwan

Château d'Issan

Château Giscours

Château Malescot St. Exupéry

Château Cantenac-Brown

Château Boyd-Cantenac

Château Palmer

Château Desmirail

Château Dubignon

Château Ferrière

Château Marquis d'Alesme Becker

Fourth growths

Château Pouget

Château Prieuré-Lichine

Château Marquis de Terme

Fifth growths

Château Dauzac

Château du Tertre

Notable unclassed châteaux:

Château Bel Air Marquis d'Aligre - producent spoza rankingów, choć Bettane go wspomina, a w Grains Nobles do kieliszków leją
1972 http://www.sstarwines.pl/wino14573
1995 http://www.sstarwines.pl/wino4503
2003 http://www.sstarwines.pl/wino10659
14573.JPG

Château Monbrison

Château Siran

Château Labégorce-Zédé
2006 http://www.sstarwines.pl/wino14076 do kupienia w WineStory za stówkę!
14076.JPG
Jako rzecze Wein-r o temperaturze i nowoczesności w ciemno: "H9 jak widać. Podawane w temperaturze pokojowej. W normalnej wystarczy sześć. Nowoczesna sprawa + kłopoty z tożsamością. To, że to Bdx poczułem dopiero patrząc na etykietę. Na prawdę niezłe, w ustach może mniej nudne. Trochę śmiechu słyszałem gdy odkryto flaszkę. Pewnie wszyscy na tę głosowali... Ja dałem 3 pkt. (złoto). Zespół Torresa. Hi, hi, hi! To ja napisałem "nudne"? W temperaturze pokojowej takie wina gaszą swą masą inne, choćby wybitne. Łatwe wina miewają w ciemno łatwiej ale nie jaśniej. :-)"

Château La Tour de Mons
2001 http://www.sstarwines.pl/wino13994
13994.JPG
Jako rzecze Deo o życiu poza Parkerem: "Najlepszy przykład na to, jak "obiektywna" punktacja nie jest w stanie oddać przyjemności z picia. Wino raczej lekkie, bez spektakularnego bukietu - zapach też lekki, porzeczkowo - bordoski; można by się doszukiwać leśnych ściółek i ostrężyn, ale po co? Taniny subtelne, dobra dojrzałość, dobra integracja. Te wina u Pelikana i w WS nie przekraczają 87 - 88 punktów co odpowiada ich jakości. Co nie znaczy, że to ta sama jakość, co chilijskich powideł, które dostają te same punkty. Myślę, że gdyby producent tego wina chciał, to mógłby je troche ucieleśnić i wzbogacić aromaty, co prawdopodobnie poprawiło by punktacje do jakichś 90. Ale widocznie nie chce. Czyli jest życie poza Parkerem :-)"

Château La Gurgue

Château Labégorce

Château d'Angludet

A na deser jak ktoś przebrnął przez te moje wynaturzenia smętnej treści, to zagadka, co to za wino:
10084.JPG
Opdowiedź tu znajdziecie: http://www.sstarwines.pl/wino10084 come easy!
cytując Markza: "wziąłem głęboki oddech i wsłuchałem się w cały kosmos wokół..."